Přítomnost azbestu ve stavbě, resp. v materiálech není sama o sobě problémem. Problém nastává, když se nevhodným zásahem uvolní azbestová vlákna do vzduchu např. vrtáním, broušením, lámáním, trháním a při neodborné manipulaci s nimi. Masivní uvolňování azbestových vláken do vzduchu hrozí zejména při neodborně prováděné sanaci nebo rekonstrukci azbestu, zasahující do konstrukcí obsahujících azbestové materiály. Pokud nejsou azbestové materiály nijak narušovány, je pravděpodobnost samovolného uvolňování azbestových vláken do vzduchu minimální.
Azbest je prokázaný lidský KARCINOGEN (IARC 1) a MUTAGEN . První důkazy podány již v roce 1955.
Azbest řadíme mezi škodliviny životního prostředí, které působí negativně zejména na orgány dýchacích cest. Azbestová vlákna (respirabilní ) se dostávají s vdechovaným vzduchem až do plicních sklípků, kde vyvolávají místní reakci, která může vést ke vzniku velmi vážných onemocnění:
BENIGNÍ – nenádorová, nezhoubná
Azbestóza (plicní fibróza); postupná náhrada plicní tkáně vazivem. Obvykle má pozvolný průběh s typickým nálezem na RTG plic; výraznější postižení bylo spojeno s dlouholetou expozicí vysokým koncentracím azbestového prachu. Onemocnění lze hlásit jako nemoc z povolání .
Hyalinóza pleury (postižení pohrudnice a poplicnice). Vazivové změny na pohrudnici (bláně, která obklopuje plíce). Často je náhodným nálezem na RTG plic a obvykle nevede ke zhoršení kvality života. Pokud je spojená s postižením plicních funkcí, lze ji ohlásit jako nemoc z povolání.
MALIGNÍ – zhoubné nádory
Rakovina plic, hrtanu nebo vaječníků. Pokud se vyskytuje ve spojení s azbestózou plicní nebo hyalinózou pleury, lze tyto nemoci hlásit jako nemoci z povolání . Plicní rakovinu z azbestu nelze odlišit od plicní rakoviny z jiných příčin; rovněž léčba a prognóza není odlišná od plicní rakoviny z jiných příčin. Riziko úmrtí na plicní rakovinu u nekuřáků exponovaných azbestu se v literatuře uvádí asi 5x vyšší, u kuřáků exponovaných azbestu je ale více než 50x vyšší ve srovnání s neexponovanou populací nekuřáků. Pro srovnání, kuřáci neexponovaní azbestu mají riziko vzniku rakoviny plic 11x vyšší. Rakovina vaječníků. Vliv vdechovaných azbestových vláken na vaječníky byl prokázán teprve před několika lety. Riziko onemocnění se týká zejména pracovnic z prostředí např. cementáren, dolů nebo výroben plynových masek, kde se zpracovávaly azbestové materiály .
Maligní mezoteliom = MM (rakovina pohrudnice, pobřišnice); cca 90% je z azbestu. MM je nádor vznikající z mezodermu, výstelky tělních dutin - tenké vrstvy buněk vystýlající některé dutiny lidského organismu (pohrudniční, břišní, osrdečníkovou). Onemocnění lze hlásit jako nemoc z povolání .
Pro všechna onemocnění platí, že vznikají většinou po mnohaleté latenci (15 – 50 let) od začátku expozice a riziko onemocnění i progrese trvá i po ukončení expozice. Mohou vzniknout tedy i v době, kdy dotyčný s azbestem již řadu let nepracuje nebo se v azbestem kontaminovaném prostředí nenachází.
Zdravotní riziko vzrůstá zejména s koncentrací azbestových vláken v prostoru a s dobou jejich působení na osoby (doba expozice).
Zdravotně nezávadnou koncentraci azbestových vláken ve vzduchu / prostředí nelze stanovit. Proto je velmi důležité minimalizovat uvolňování azbestových vláken do vzduchu a tím také minimalizovat jejich koncentraci.
Děti
U dětí, které mohou být dlouhodobě vystaveny zvýšeným koncentracím azbestu, je velké riziko vzniku nemocí z azbestu v produktivním, poměrně mladém věku:
vyšší vnímavost ke karcinogenům v důsledku nevyzrálosti organismu (u dětí ve věku 2 – 16 let je cca 3x vyšší) atd.
Proto je velmi důležité věnovat se zjišťování přítomnosti azbestových materiálů (průzkumům azbestu / inspekcím výskytu azbestu) zejména ve školských zařízeních, a pokud je azbest zjištěn, přijmout vhodná opatření k eliminaci jeho působení.
V současné době kolem 125 milionu lidí na světě je vystaveno azbestu na pracovišti.
U pracovníků vystavených působení azbestu měly v roce 2004 nemoci z azbestu (rakovina plic, mezoteliom a azbestóza) za následek 107 000 úmrtí a 1 523 000 doživotních následků (DALYs).